x
Ką turi žinoti kiekvienas keliautojas: 5 populiariausi turistų apgavimų būdai (2-dalis)

Antroji straipsnio „Ką turi žinoti kiekvienas keliautojas: 5 populiariausi turistų apgavimų būdai” dalis:

3. „Nuo vilko, ant meškos“: taksi keičiame į nuomojamą transportą

Gali kilti labai logiškas klausimas – jei jau su taksi vyksta tiek daug įdomybių, tai gal verčiau išsinuomoti transportą ir važinėtis pačiam? Juk nebūtina nuomotis automobilį – ši paslauga bus gana brangi – pakaks ir paprasto motorolerio ar netgi dviračio. Tačiau sukčiavimo būdu, ypač trečiojo pasaulio šalyse, sugalvojama ir čia, iš kurių patys populiariausi yra du.

Pirmasis nutinka tuomet, kai išnuomota transporto priemonė sugenda ar patenka į avariją. Sakysite, jog tokie dalykai nutinka labai retai? Nebūtinai. Štai stovėjimo aikštelėje palikote savo motorolerį sveikut sveikutėlį, o sugrįžę galite surasti su aiškia įbrėžimo žyme. Kas tai – netyčinis užkliudymas ar tyčia padaryta žala? To niekas nepasakys, tačiau grąžinant jį į nuomos punktą, šeimininkas būtinai atkreips dėmesį į tokį pasikeitimą.

Tolesnė įvykių eiga paprasta – teks su šeimininku vykti į remonto dirbtuves, kur meistrai pasakys tiesiog kosmines remonto kainas, tačiau lengvai nuo to nepaspruksite, jei nuomos punkte kaip užstatas bus paliktas pasas. Šio dokumento būtinai reikia, tad teks mokėti už remontą net ir visai nerealiai skambančias sumas.

Galimas ir kitas variantas, dar blogesnis už gedimą – jūsų transporto priemonė tiesiog pavagiama. Galbūt tą padarė tikri vagys, o galbūt… ir patys nuomos punkto darbuotojai. Juk jie visada pasilieka atsarginį raktelį, tad tereikia noro ir entuziazmo, kad jūsų mašina ar motoroleris staiga dingtų tuomet, kai kelioms minutėms užeisite į parduotuvę ar restoraną.

Tokiu atveju patirsite spaudimą sumokėti nuostolių sumą, kuri bus aprašyta transporto priemonės nuomos sutartyje.

„Etours.lt“ ekspertų patarimai. Šios nelaimės paprastai nutinka taupiausiems keliauninkams, kurie renkasi pigiausius ir neaiškios reputacijos nuomos punktus. Tad pirmiausia, ką reiktų daryti, norint išvengti tokių nemalonumų – transportą nuomotis tik iš patikrintų ir patikimų nuomos punktų. Juos pasiūlys kiekviena save gerbianti kelionių agentūra. Pavyzdžiui etours.lt svetainėje surasite integruotą transporto nuomos sistemą, kur iš patikimų partnerių galėsite iš anksto rezervuotis automobilį.

Tačiau ką daryti, jei visgi nusprendėte surizikuoti ir išsinuomoti transportą iš nepatikrintų nuomos punktų? Ir ypač trečiojo pasaulio šalyse? Pirmiausia, atidžiai perskaitykite nuomos sutartį – jei yra neaiškiai apibrėžtos įvairios sąlygos, ar įvairių įvykių kompensacijų sumos kelia įtarimų, geriau su tokiu nuomos punktu neprasidėti iš viso.

Jei su sutartimi viskas gerai, atidžiai apžiūrėkite nuomojamą transportą. O dar geriau, jį nufotografuokite iš visų pusių – taip apsidrausite, kad bent nereikės ginčytis dėl jau esamų defektų.

Na ir svarbiausia, stenkitės išsisukti nepalikdami kaip užstato savo paso. Jau verčiau palikti kitokį mažiau svarbų dokumentą – vairuotojo teises, jei jų nereikia transporto priemonės vairavimui, darbo pažymėjimą ar dar kažką. Jei įvyktų konfliktas, blogiausiu atveju galėsite spjauti į paliktą dokumentą, o sugrįžę į namus išsiimsite naują. Gi be paso net ir į namus niekaip nesugrįšite.

Įsiplieskus ginčui, nebijokite kreiptis į oficialias institucijas – tiek vietinę policiją, tiek ir Lietuvos atstovybės darbuotojus. Jeigu visa istorija tebus sufabrikuotas sukčiavimo atvejis, nuomos punkto savininkas mažiausiai norės išorinio policijos tyrimo, tad greitai sutiks ieškoti kompromisų. O jei sukčiavimo ir nėra, objektyvus situacijos vertinimas iš šalies tik pagelbės.

4. „Kažkas su jūsų viza negerai…“

Nors kreiptis į policiją nutikus nelaimei visada pravartu, tačiau nevertėtų aklai pasitikėti gatvėje sutiktais policininkais… arba tiesiog sukčiais, vilkinčiais policijos uniformą.

Sukčiavimo algoritmas nesudėtingas – prie jūsų prieina policijos uniforma vilkintys patruliai ir paprašo dokumentų. Tikrindami pasą ir jame esančią vizą (jei keliauti tenka į šalis su vizų režimu) netikėtai pastebi „kažkokių“ negerumų, jums gręsiančiu administracine bauda.

Tuoj pat pasiūloma ir puiki išeitis – jeigu tiesiai jiems sumokėtumėte kažkiek mažesnę sumą nei oficiali bauda, jie šį nesklandumą arba sutvarkytų patys, arba tiesiog pamirštų, ką matę. Neretai išsigandę keliautojai tą ir padaro be jokių papildomų kalbų.

Paprastai šitaip elgiasi pareigūnais apsimetę sukčiai, bet nenustebkit, jei Rytų ar tolimųjų Pietų šalyse tą pabandys padaryti ir tikri patruliai. Lengvas uždarbis suvilioja visus….

„Etours.lt“ ekspertų patarimai. Pirmiausia, nepasimeskite tokioje situacijoje. Jeigu jau kažkas negerai su pasu, tai tą reikia išsiaiškinti ne bet kur gatvėje, o normalioje policijos nuovadoje. Tad pareigūnams aiškinant apie kažkokias problemas reikalaukite vykti į nuovadą ir ten viską išspręsti. Toks pasiūlymas sukčiauti bandantiems apsimetėliams ar net tikriems pareigūnams tikrai nepatiks ir prasidės derybos, o galiausiai paliks jus ramybėje ir eis ieškoti labiau patiklios aukos.

O jei iš tikro būtų kažkokių nesklandumų su pasu, juos visada reikėtų išspręsti ir tam būtų puiku pasitelkti ne tik policijos, bet ir ambasados darbuotojų pagalbą.

5. Moteriškas „angelas“ ir… tuščios kišenės

Na ir turbūt banaliausias sukčiavimo kabliukas, ant kurio paprastai užkimba vieniši vyrai – atsitiktinė pažintis su išvaizdžia ir gundančia mergina gatvėje, kuri nėra įprastinė naktinė „plaštakė“, tačiau pasiūlo kartu pavakaroti kažkokiame labai šauniame bare.

Laikas eina tikrai šauniai, mergina puiki pašnekovė, o ir alkoholio netrūksta, tačiau netikėtai ji dingsta, o vietoj jos prieš nosį išdygsta įspūdinga sąskaita, kurią tenka apmokėti.

Vietoje merginos į tokį barą gali privilioti ir draugiškas vietinis gyventojas ar „netyčia“ pasiklydęs turistas. Situacijų gali būti įvairių, o ir didesnė sąskaita už pasilinksminimą kur kas mažesnė bėda nei tokio vakarėlio metu iš vis pradingusi piniginė.

„Etours.lt“ ekspertų patarimai.  Pagrindinis patarimas – nepamirškite atsargumo! Žinoma, kelionės yra jūsų atostogos ir nekalti nuotykiai jas tik paįvairina, bet visiškai atsipalaiduoti niekada nedera. Be abejo, paniškai vengti naujų pažinčių nei protinga, nei įmanoma šiais laikais. Tačiau protingai įvertinti naujas pažintis visada verta. Ir neskubėkite su tokiais nepažįstamaisiais eiti į naują ir jums nežinomą barą – jei jau eisite, eikite ten, kur esate buvę ir nepatyrėte jokių nesklandumų.

Na ir žinoma, alkoholis tokiais atvejais sunkiai išvengiamas, bet kontroliuoti jo kiekius derėtų – atsilaiduoti ir prisigerti „iki sąmonės“ netekimo geriausia žinomų draugų kompanijoje.

Tai tik patys populiariausi ir dažniausiai sutinkami sukčiavimo būdai, tačiau jų gali būti ir kitokių – gal jais pasidalins ir mūsų skaitytojai?

Reikia nepamiršti, jog sukčių buvo visais laikais ir tai dar niekam nesutrukdė nei keliauti, nei atostogauti. O jei kelionėms yra pasiruošta iš anksto, pasirinktos savo vardą branginančios kompanijos, su vietiniais gyventojais laikomasi atsargaus atstumo, paprastai nekyla jokių problemų.