x
Ką turi žinoti kiekvienas keliautojas: 5 populiariausi turistų apgavimų būdai (1 dalis)

Kelionės – tai puikus atostogų praleidimo būdas, kai galima patirti ne vieną linksmą nuotykį bei parsivežti daugybę naujų įspūdžių. Tačiau visiškai atsipalaiduoti kelionių metu nevalia – visame pasaulyje daugybė nesąžiningų žmonių, nusiteikusių pirmai progai pasitaikius išvilioti iš neatsargių turistų jų turimus pinigus.

Išmanyti pagrindinius sukčiavimo būdus ypač pravartu tiems keliautojams, kurie nesirenka grupinių kelionių su gidais, kuomet kiekviena minutė yra suplanuota ir viskas daroma kartu su grupe. Keliaujant savarankiškai, kad ir per kelionių agentūrą užsisakius lėktuvų bilietus ar viešbučius, teks ne kartą susidurti su vietiniais gyventojais, o štai tuomet gali nutikti įvairiausių dalykų. Žinoma, Vakarų šalyse to galite ir nepastebėti, tačiau nuvykus į tolimesnes ir ypač egzotiškas šalis, susidursite su visai kita kultūra ir neišsemiama žmonių fantazija, kai reikalas paliečia jūsų piniginės klausimą.

Tad nors apgaulės būdus varžo nebent žmogaus fantazija (kas ne kas, o jau sukčiai jos tikrai nestokoja), tačiau didžioji dauguma apgavystės būdų yra labai giminingi pagal savo pobūdį. Sudarėme dažniausiai pasitaikančių apgavysčių schemų sąrašą, kurį siūlome įsidėmėti visiems keliautojams.

1. Mieste „paklystantys“ taksi

Tai išties „fenomenalūs“ taksi, mažai kuo besiskiriantys visame pasaulyje – tiek išsivysčiusiose Vakarų valstybėse, tiek spalvinguose Rytuose ar šiluma alsuojančiuose Pietuose. Pirmutinis „fenomenalumo“ požymis – iš oro uostų važiuojantys taksi vairuotojai niekaip neprisimins tiesiausio maršruto iki kelionės tikslo. Kartais atmintis sušlubuoja taip stipriai, kad ir miesto nepažįstantiems keleiviams ima kilti įtarimų, jog pro langą šmėžuojantys pastatai jau kažkur matyti, o neilgai trukus ateina ir suvokimas – taksi tiesiog suka ratus po kažkurį iš mikrorajonų. Tuo tarpu taksi skaitliukas jokių nesklandumų nepatiria – jis sukasi nesustodamas ir skaičiuoja kiekvieną nuvažiuotą kilometrą. Nesvarbu, kiek tas kilometras buvo reikalingas, kiek ne.

Galimas ir kitas variantas – tik įsėdus į taksi visi kelionės įkainiai pakyla gerokai daugiau nei įprastinės miesto taksi kainos. Logika čia paprasta – juk turistas į svečią šalį atvažiavo tikrai netuščiomis kišenėmis, tai kodėl gi tas kišenes turėtų švarinti viešbučiai ar prekeiviai, o ne paprastas taksistas?

„Etours.lt“ ekspertų patarimai. Iš visų sukčiavimo būdų tai bene vienas iš „nekalčiausių“, tačiau vis tiek nemalonus. Visiškai to išvengti pavyks nebent tuomet, kai mieste lankotės jau ne pirmą kartą ir puikiai žinote ne tik kur norite nuvažiuoti, bet ir koks turi būti kelionės maršrutas. Galite iš karto vairuotoją įspėti, kokiu maršrutu jis turėtų važiuoti ir kad kelionių aplinkkeliais jums nereikia.

Nuskridus lėktuvu į visiškai naują šalį ankstesnis patarimas jau nepadės. Tokiu atveju reiktų rinktis solidžiai atrodančius oficialių kompanijų taksi – jų vairuotojai gal ir pavėžins viena kita gatve ne visai ten, kur reikia, tačiau ratais vežioti nepradės.

Be to, negundykite vairuotojo ilgai kelionei iš anksto sumokėdami jam pinigus – sumą jis tikrai paims didesnę, nei priklauso, o grąžos duoti nenorės, tad pasirinks tokį maršrutą, kad skaitliukas „ištirpintų“ visus avansu sumokėtus pinigus.

2. „Nevažiuokite ten – žinau geresnę vietą!“

Taksi vairuotojai mėgsta ne tik „paklysti“ mieste, tačiau ir pasidalinti įvairiais „naudingais“ patarimais su keleiviais. Dažnai jie stengiasi užmegzti įdomų pokalbį – viena vertus, keleivis mažiau dairysis pro langus ir stebėsis keistu maršrutu, kitą vertus – taip galima sužinoti jo artimiausius planus. Ir šiuos planus „geranoriškai“ siūloma koreguoti: „šis restoranas, į kurį galvojate nuvykti jau nedirbs, tad galėčiau rekomenduoti kitą, dar geresnį…“; „tai tikrai ne pats geriausias viešbutis poilsiui, žinau kur kas tinkamesnį variantą…“; „tame muziejuje nieko įdomaus, verčiau nuvykite į štai tą gamyklą ar pramogų centrą…“

Kas gi slypi už tokių vilionių? Tikslas labai paprastas – nuvežti keleivį į tokią vietą, kurios savininkas yra sutaręs su taksi vairuotoju dėl keleivių pristatymo ir už tai jie dalijasi pelnu. Nors tiesioginiu pavojumi gyvybei tai ir negresia, tačiau siūlomos vietos tikrai nebus išskirtinės ar pirmos klasės, o už kiekvieną menkniekį teks sumokėti kaip už aukščiausios klasės paslaugą.

Kartais siūloma tiesiog „trumpam išsukti iš kelio ir aplankyti labai įdomią vietą“ – pavyzdžiui, poilsiautojai iš Egipto pasakojo, jog juos taip vežiojo į kvepalų fabriką, Tailande ir Vietname – į krokodilų fermas, Bankoke – į kostiumų fabriką.

Tik įžengus pro duris į šiuos fabrikus ir parduotuves iškart yra pranešama, jog pataikėte atvykti ypatingu metu – dabar yra paskelbtos tokios akcijos, jog tiesiog neįmanoma atsisakyti kokybiškų gaminių tiesiai iš gamintojo rankų. Visgi nereikia apsigauti – tokie pasiūlymai reiškia tik tai, kad prekių faktinė pardavimo kaina yra padidinta keliolika ar net keliasdešimt kartų nei tikroji jų savikaina. Net, jei matote kaip fabriko darbininkai kažką daro ar siuva rankomis, nemanykite, kad tai ką jums siūlo irgi yra rankų darbas – labiau tikėtina, kad jums pabandys prakišti menkaverčius serijinės gamybos daiktus, o rankomis gaminta produkcija keliaus pas jau iš anksto žinomus pirkėjus.

„Etours.lt“ ekspertų patarimai. Visada reikia atsiminti, jog prievarta į tokias vietas jūsų neveš – tai bus siūlymai, dažnai net ir labai įkyrūs, tačiau jie ir liks siūlymais, tad, jei pasakysite griežtą „NE“, tokių pavežėjimų išvengsite. Jeigu nesinori pastoviai kovoti su peršama nuomone, geriausia apsimesti, jog prastai suprantate kalbą ir tokie pasiūlymai jums visiškai neaiškūs. Arba paieškoti kito taksi vairuotojo.

Tiesa, ne visada reikia bijoti kalbių taksistų. Kartais apsukrūs, išsivysčiusių šalių vairuotojai stengiasi sužinoti apie jūsų planus vien tam, kad pasirodytų tinkamu laiku tinkamoje vietoje ir jus vėl paėmę nuvežtų į naujas reikalingas vietas. Juk žymiai geriau, kai gali planuotis kada ir kur reikės nuvežti jau žinomus klientus nei laukti atsitiktinių keleivių prie gatvės. O ir pačiam keliautojui patogu, jei jis pastoviai reikiamose vietose ir reikiamu laiku suranda taksi ir dar tokį, kurio vairuotojas jau žinomas ir kelia pasitikėjimą.

Tad plepių taksistų bijoti nereikia, tačiau venkite tų, kurie per daug intensyviai siūlo kažkurias vietas. Vienas kitas pasiūlymas gali būti ir vertingas, ir įdomus, tačiau jei užsimenama apie kažkurią vietą dažniau nei reiktų ar žadamos ypatingos nuolaidos, geriausia nuo tokių pasiūlymų bėgti kuo toliau.